De_Hondenwereld_mei_2012_Uitgelezen
Toto plemeno je čistého a starobylého původu. Pochází z Anglie z části Welsh. Plemeno bylo původně vyšlechtěno na lov králíků a ptáků pro lovce lovící se sokoly, ale v dnešní době je pro lovce lovící se střelnou zbraní. První zmínky o španělích jsou známy již z 14. století. V 19. století jsou šlechtěni jedinci, kteří se nazývají Welsh Spaniel nebo Welsh Cocker. Typické je pro ně jedinečné červenobílé zbarvení a střední velikost. V roce 1902 byl Welsh Springer Spaniel (také welššpringršpaněl nebo velššpringršpaněl) uznán Anglickým kennel klubem jako samostatné plemeno. Praotcem plemene welššpringršpaněl byl pes Corrin narozený roku 1893. První chovatelské stanice, které se snažili o chov samostatně uznaného plemene Welsh Springer Spaniel v Anglii byli „of Gerwyn“, „of Nant“, „Longmynd“.

longmynd-welsh-springer-spaniels-lgePoměrně destruktivní byl vliv první světové války, kdy byla téměř zničena chovatelská základna. Mnoho psů bylo zabito ze strachu z hladovění. Také druhá světová válka měla velký vliv na snížení počtu psů. Pouze díky malému množství osob oddaných a nadšených pro toto plemeno se i přes tyto těžká období podařilo plemeno zachovat až do dnešní doby.

první pes v cechachV Čechách to byl pan František Liml, který se pustil do chovu welššpringršpaněla jako první. V roce 1963 importoval svého prvního pejska z Německa. Jednalo se o psa Hinckeldeyn’s Aara od pana chovatele Harry Hinckeldeyna. Následující rok se mu podařilo importovat dospělou fenku Bright Poppet of Hearts. Pan Liml založil svojí chovatelskou stanici „Grunda“ a pod jménem této chovatelské stanice se již narodili štěňátka ze spojení těchto dvou prvních welššpringršpanělů u nás. Do chovu se zapojili i další nadšenci pro toto plemeno a během sedumdesátých a osumdesátých let se podařilo do Čech importovat další představitele tohoto plemene zejména z Německa,  Holandska a z Francie. V devadesátých letech opět přibyli noví importovaní jedinci a to opět z Holandska, Francie a Švédska.  V dnešní době je u nás zapsáno zhruba 5.000 jedninců tohoto plemene v plemenné knize. Chovatelé při své chovatelské práci poměrně často vycházejí z chovatelské základny tady u nás, někteří naštěstí také importují pejsky a fenky zejména z Finska a Holandska. Také jsou někteří, kteří se rozjedou na krytí do zahraničí za pejskem. Toto je velice důležité, aby se do Českého chovu dostala také jiná nepříbuzná krev.

prvni fena v cechachWelššpringršpaněl je v současné době především chován velice úspěšně v Evropě, USA, Austrálii a Novém Zélandu. Jeho popularita začíná mírně stoupat a toto plemeno začíná být více doceňováno. Zřejmě již mají majitelé pejsků v dnešní době možnost porovnání a s nadšením zjišťují, že welššpringršpaněl dokáže předčít i některá nejpopulárnější plemena svojí inteligencí, přizpůsobivostí, přívětivou povahou a výbornými zdravotními dispozicemi. Co se týče zdraví, je to jedno z mála plemen, které je nepostiženo množstvím chorob, jak je již dnes běžné u spousty dalších plemen. U nás se u welššpringršpanělů sledují hlavně kyčelní klouby a oči. Což je také jadna z podmínek pro splnění chovnosti u nás. V zahraničí se také někdy sleduje funkce štítné žlázy, loketní klouby, srdce.

Welššpringršpaněl je středně velké plemeno (výška je v průměru 46 cm u fen a v průměru 48 cm u psů) , symetrického a kompaktního vzezření s polodlouho srstí hedvábné textury a jedinečného červenobílého zbarvení (udržování srsti je snažší než u jeho bratrance Anglického Špringer Španěla).

IMG_4926DSC0407Je to laskavý, přátelský pes s výbornou inteligencí, individualitou a dobrou iniciativou. Někdy může být trochu impulzivní a svéhlavý, což ovšem může být využito jako výhoda. Dokáže být vytrvalím pracovníkem a věrným společníkem. Welššpringršpaněl se hodí jak do rodinn s dětmi, tak pro jedince, kteří mají rádi pohyb nebo jako výborný lovecký pes pro myslivce. Je výborným společníkem pro sport i zábavu. Může přebývat v bytě, v domě i na zahradě. Samozřejmě v každém z uvedených prostředí musí mít k tomu adekvátní podmínky. To znamená, pokuď je v bytě nebo v domě, je třeba s ním chodit pravidelně ven a dát mu také možnost se proběhnout a pokuď je na zahradě, bude rád, když se mu budete věnovat a bude moci být i s vámi, protože mají rádi kontakt s lidmi. Mají dobrý vztah i k jiným pejskům.